MOK Olsztyn serdecznie zaprasza do udziału w XIX edycji Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF 2023!  Zgłoszenia konkursowe przyjmujemy przez formularz dostępny na stronie https://www.mok.olsztyn.pl/omf do 18 grudnia 2023 do godz. 15:00.
Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne to coroczny, trwający bez przerwy od 2004 roku, ogólnopolski konkurs dla wszystkich fotografujących. Do tej pory nagrodziliśmy już ponad stu laureatów, a nasze Jury, złożone z najlepszych fotografów i krytyków branży, przejrzało ponad dwanaście tysięcy zdjęć!
Do udziału zapraszamy wszystkich: amatorów fotografii i profesjonalistów. Nie stawiamy ograniczeń wiekowych ani sprzętowych, otwierając się szeroko na wszelkie metody pozyskiwania dobrych kadrów. W edycji OMF 2023 pragniemy zwrócić uwagę Uczestnikom na złożoność świata, jego problemy, ale też i piękne strony.
FOTOGRAFIA ULICZNA jest olbrzymią kopalnią wszelakich odsłon życia społecznego, każda rzecz występująca w tzw. przestrzeni publicznej jest odzwierciedleniem człowieka i konsekwencji jego działań. Mocnym elementem takich poszukiwań jest tzw. decydujący moment.
ABSTRAKCJA daje pole do popisu naszemu kreatywnemu spojrzeniu na świat w sposób nieoczywisty, tajemniczy. Tu możemy całkowicie puścić wodze fantazji i wręcz nie trzymać się jakiś ustalonych ram czy prawideł.
PORTRET to mocna korespondencja między modelem i twórcą, nawet przy ujęciu złapanym z ukrycia.

KATEGORIE KONKURSOWE

FOTOGRAFIA ULICZNA

To swego rodzaju reportaż, wymagający często szybkości spojrzenia i reakcji. Kategoria odpowiada duchowi naszych czasów. Życie społeczne w swym zagęszczeniu i bliskości powoduje mocne interakcje. Wrażliwość musi bardzo szybko korespondować z chwytaniem kluczowego momentu, emocji. Ulica jest też tu pewnym przenośnym określeniem tego, co obserwujemy po wyjściu z domu, w całość tkanki miejskiej, społecznej itd.

PORTRET

To wręcz klasyczna dziedzina fotografii, z bardzo osobistym, międzyludzkim kontaktem oraz korespondencją między modelem i fotografem. Zawiera się w niej emocje modela fotografowanego, przepuszczone przez emocje osoby fotografującej. To chyba jedna z najbardziej pierwotnych form sztuki. Człowiek od zawsze miał potrzebę obrazować ludzi, zwierzęta, twory mityczne.

ABSTRAKCJA

Abstrakcja to coś nieoczywistego, nierzeczywistego, często odkrywanego w rzeczach bardzo zwykłych, wszechobecnych. To miejsce na uwolnienie wyobraźni i swojej indywidualnej spostrzegawczości. To zdolność własnej interpretacji rzeczywistości.
W obradach Jury wybierzemy prace nagrodzone i wyróżnione, które zostaną zaprezentowane w lutym 2024 na wystawie pokonkursowej w Galerii Amfilada MOK Olsztyn.

Nagrody OMF 2023:

Grand Prix XIX Edycji Otwartych Mistrzostw Fotograficznych – nagroda specjalna imienia Ryszarda Czerwińskiego ufundowana przez Prezydenta Olsztyna o wartości 3.000 zł
I Miejsce
Nagroda pieniężna 2.000 zł
II Miejsce
Nagroda pieniężna 1.500 zł
III Miejsce
Nagroda pieniężna 1.000 zł
Trzy wyróżnienia w postaci wydruków o wartości 200 zł.
XIX Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne OMF 2023 są objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.