Sesje noworodkowe stają się coraz popularniejsze. Mamy tylko 28 dni po przyjściu na świat naszego malucha na sesje zdjęciową noworodkową. Maluchy wtedy bardzo szybko się zmieniają i wyglądają uroczo. Nic dziwnego, że chcemy ten czas zatrzymać. Chcemy uwiecznić naszego bobasa w pierwszych tygodniach życia, aby mieć niezwykłą pamiątkę na lata – dla nas i dla naszego dziecka. W internecie znajdziemy wiele fotografii małych szkrabów w koszyczkach, miskach, z opartymi dłońmi o brodę…wszystko to wygląda pięknie i nie możemy oderwać wzroku od małego modela. Ale czy to aby jest bezpieczne? Warto poznać kilka zasad, którymi warto kierować się na sesji, aby zadbać o bezpieczeństwo naszej pociechy w trakcie zdjęć. Ważne jest także, aby wybierając fotografa, który uwieczni nasze maleństwo zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak – przeszkolenie , doświadczenie, zarejestrowana firma i inne. Wszystkie te elementy składają się na bezpieczeństwo w trakcie zdjęć. Dlatego chciałabym uczulić rodziców, aby przy wyborze fotografa zwrócili uwagę na kilka rzeczy.

Rozpływamy się nad zdjęciami noworodków w nietypowych pozycjach. Chcemy naszego malucha również zobaczyć w takim wydaniu, ale pamiętajcie, aby nie starać się samodzielnie odtwarzać takich póz, bowiem możecie zrobić mu krzywdę. Warto w tej sprawie zwrócić się do profesjonalisty. Wiadomo, na samym początku zwracamy uwagę na portfolio fotografa – to czy zdjęcia nam się podobają, jakie pomysły na sesję ma fotograf, często również cena ma znaczenie i lokalizacja. Te wszystkie elementy jak najbardziej są istotne, ale w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę czy wybrany fotograf zna się na procedurach bezpieczeństwa związanych z fotografią noworodków. Myślę, że ten aspekt powinien być priorytetowy. Bez odpowiedniego przeszkolenia łatwo narazić noworodka na wypadek lub dyskomfort. Żadne zdjęcie czy ciekawy pomysł na fotografię nie jest warty dyskomfortu naszego malucha. Wybierzemy subtelne pomysły, które będą jak najbardziej komfortowe dla naszego dziecka. W końcu nie chcemy, aby nasz maluch zmarzł podczas sesji, męczył się w blasku lamp błyskowych czy tkwił w pozycji, która uniemożliwi swobodne oddychanie. Bezpieczeństwo i komfort małego modela jest bezcenne.

Aby uniknąć nieporozumień czy problemów w trakcie zdjęć warto wcześniej porozmawiać z fotografem i dowiedzieć się jak on pracuje, jakie zasady bezpieczeństwa stosuje, ile będzie trwała sesja i jak się do niej przygotować. Pozwoli Wam to poznać fotografa, a także odpowiednio przygotować noworodka do zdjęć. Warto wiedzieć czy czas karmienia, usypiania dziecka jest wliczony w czas trwania sesji. Zwróćcie uwagę jakie podejście ma fotograf do noworodków – czy rozumie, że to maluch dyktuje przebieg sesji – chce jeść to musi zostać nakarmiony, niekomfortowo czuje się w danej pozycji, to należy ją zmienić. Wszystko to wpłynie na nasz spokój i komfort noworodka.

Na samej sesji zdjęciowej zwróćcie uwagę na to czy w pomieszczeniu jest ciepło – często do zdjęć maluszki są rozbierane. Optymalna temperatura to 26-28 stopni. Warto przyjrzeć się czy akcesoria do zdjęć są czyste. Przyjrzyjcie się czy fotograf ma czyste dłonie, a w przypadku pań czy paznokcie są wystarczająco krótkie. Jak wiadomo, zbyt długie paznokcie mogą zrobić krzywdę małemu modelowi. Warto pozbyć się także wszelakich pierścionków i ogrzać dłonie:) W końcu każdy maluszek lubi ciepło. Niby jest to oczywiste, ale zwróćcie uwagę czy kocyki użyte do sesji są wyprane i czyste.

Asekuracja – ważny element podczas każdej sesji zdjęciowej. Przy prostych kadrach asekurować mogą rodzice, ale najczęściej na zdjęciach obecna jest druga osoba, która pomaga i asekuruje malucha. Oczywiście wiadomo, że podczas sesji rodzice zawsze są w pobliżu, nawet jeżeli nie są asekurującymi. Noworodek jest delikatną istotką, także dobrze wiedzieć jak się z nim obchodzić i nie zrobić mu krzywdy.

Na sam koniec kilka aspektów technicznych. Wybierając fotografa do zdjęć naszego noworodka warto dowiedzieć się jakie on ma przeszkolenie i doświadczenie. Sesje noworodków nieco różnią się od pozostałych. Tutaj znaczenie ma nie tylko umiejętność robienia zdjęć i obsługiwania programów graficznych, ale również znajomość bezpieczeństwa i opieki nad takim maluchem. Można powiedzieć, że to jest sztuka. Praktyka, czyni mistrza, ale każdy fotograf noworodków powinien zostać przeszkolony w tym aspekcie i cały czas podnosić swoje kwalifikacje. Często takie kursy czy informacje można uzyskać od…położnych. Może nie jest to najważniejsze aspekt, ale nie zaszkodzi sprawdzić czy wybrane studio fotograficzne ma zarejestrowaną działalność. Legalna firma z pewnością jest bardziej wiarygodna, a my nie będziemy mieli wątpliwości co do kompetencji i wiarygodności.

Pamiętajcie, że na sesji najważniejszy jest noworodek, nie sceneria, nie akcesoria czy wymyślne kadry. Liczą się emocje. Nie róbmy z naszego malucha marionetki, pokażcie go jak najbardziej naturalnego, ponieważ takie zdjęcia są najcenniejsze, a nie kopiowane kadry z sesji na sesję. Pamiętajcie, że na sesji zdjęciowej bezpieczeństwo Waszego malucha i Wasz spokój są kluczowymi elementami. Znajdźcie fotografa, który Wam to zapewni, a na pewno sesja zdjęciowa będzie należała do miłych wspomnień.