Choć współczesne wesela znacznie różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu lat, niektóre zwyczaje ślubne pozostały w niemal niezmienionej formie. Wierzenia mające zapewnić przyszłym małżonkom dozgonną miłość, szczęście, wierność czy bogactwo, nawarstwiały się przez lata i obecnie wciąż są kultywowane w wielu rejonach Polski.
Na spotkanie z tradycją
Zaręczyny naszych dziadków i babć miały – w porównaniu z dzisiejszymi – dużo bardziej formalny charakter. Częściej niż obecnie można było spotkać tzw. małżeństwa z rozsądku, zawierane pod presją rodziny. Kandydat na męża musiał najpierw pozyskać względy ojca swej wybranki. Dopiero gdy najbliższa rodzina wyraziła zgodę na zaręczyny, można było mówić o ślubie. W innej sytuacji młodzieniec mógł zostać poczęstowany „czarną polewką”. Ten staropolski zwyczaj, o którym pisał Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu, był znakiem odrzucenia oświadczyn.
Trzeba jednak podkreślić, że dziś planujący zaręczyny mężczyźni również nie mają łatwo. Kwestie związane z wyborem pierścionka, terminu oraz odpowiedniego miejsca zaręczyn potrafią być bardzo stresujące.
Data ślubu
Według ludowych wierzeń, ślub powinien odbyć się w miesiącu, który ma w nazwie literę „r”. Miało to zapewnić przyszłym małżonkom dobrobyt i szczęście. Co więcej, w kulturze chrześcijańskiej nie można było odprawiać wesela w czasie Wielkiego Postu. O ile pierwszy ze zwyczajów stracił już na aktualności, to drugi wciąż jest praktykowany.
O ślubnej garderobie słów kilka
Do dziś obowiązuje zwyczaj przywdziewania przez pannę młodą w dniu ślubu czegoś nowego, starego, pożyczonego i niebieskiego. Zwyczaj ten ma angielskie korzenie, ale na dobre zagościł w polskiej kulturze. Kobiety chętnie dobierają poszczególne elementy garderoby robiąc tym samym ukłon w stronę tradycji.
Moc oczepin
Trudno wyobrazić sobie polskie wesele bez oczepin. Jest to jeden z najchętniej kultywowanych zwyczajów. Oczepiny zwykle odbywają się około północy. Wówczas panna młoda zdejmuje welon, a pan młody krawat lub muszkę. W trakcie zabawy weselnej przedmioty te trafiają do nowych właścicieli, czyli nowej „pary młodej”. Według dawnych słowiańskich wierzeń, zwyczaj ten oznaczał ostateczne pożegnanie się ze stanem wolnym.
Nowe zwyczaje ślubne
Współcześnie, poza tradycyjnymi zwyczajami ślubnymi, takimi jak wymiana obrączek, powitanie chlebem i solą czy przeniesienie Panny Młodej przez próg, można również zaobserwować nowe trendy weselne. Większość z nich przyszła do nas z zachodu. Przykładem jest stosunkowo nowy zwyczaj obdarowywania gości drobnymi upominkami, wypuszczanie gołębi czy pokaz fajerwerków. Nowością są także wszelkie atrakcje weselne, takie jak czekoladowa fontanna, wytwornica baniek mydlanych czy organizacja wesela tematycznego.
Współczesne przyjęcie weselne to zgrabne połączenie tradycji z nowoczesnością. Jego ostateczny kształt zależeć będzie od upodobań i inwencji pary młodej. Jedne zwyczaje ustępują miejsca innym. Dzięki temu każde wesele zyskuje niepowtarzalny charakter.