Zapewne wielu z Was pamięta, jak wyglądała większość sesji ślubnych 20-30 lat temu. Studio ze sztucznym oświetleniem, malowana pałacowa sceneria i rekwizyty w postaci gołębi, obrączek czy przedziwnych elementów garderoby. Rzecz jasna, zdjęcia te mają swój urok. Uwielbiamy przeglądać albumy ślubne sprzed kilku dekad, ale powiedzmy sobie szczerze – dziś takich fotografii już się nie robi. Zatem jakie trendy w fotografii ślubnej obecnie obowiązują?

Rewolucja technologii cyfrowej

Szeroki wachlarz sprzętu fotograficznego dostępnego na rynku, przyczynił się do dynamicznego rozwoju fotografii ślubnej. Aparaty fotograficzne są dziś tańsze, a robione nimi zdjęcia dużo lepszej jakości.

Możliwości, jakie niesie za sobą nowoczesny sprzęt i programy do obróbki zdjęć szybko zostały wykorzystane przez profesjonalnych fotografów. Zaczęto eksperymentować ze stylem, sposobem kadrowania, treścią zdjęć i różnymi technikami naświetlania. W pierwszej dekadzie XXI wieku modne stały się czarno białe zdjęcia z elementem kolorystycznym, fotografie vintage, glamour, czy takie z efektem tilt-shift. Warto jednak podkreślić, że sposób robienia zdjęć w dużej mierze zależeć będzie od indywidualnego stylu danego fotografa, wypracowywanego przez lata.

Trudna sztuka reportażu

Współcześnie dokumentowane są nie tylko ceremonie zaślubin i przyjęcia weselne, ale także wszystko to, co dzieje się „od kuchni”: przygotowania w garderobie, witanie gości, ostatnie „szlify” na sali, wzruszające rozmowy pary młodej z rodzicami.
Chwila radości, przelotny uśmiech, spontaniczny uścisk dłoni, ukradkiem uroniona łza. Takie momenty chcemy oglądać na zdjęciach ślubnych. Naturalność i prostota to cechy, które wyróżniają fotografię reportażową.

Wbrew pozorom styl reportażowy jest stylem wymagającym od fotografa wprawy i wyczucia. Istotna jest umiejętność przechodzenia z planu ogólnego (zdjęcia domu rodzinnego, kościoła, sali weselnej i jej otoczenia) do detalu (nakrycie stołów, kwiaty, dekoracje). A w tym wszystkim musi również znaleźć się akcja i związane z nią emocje (pierwszy taniec, krojenie tortu, zabawy weselne).

Sesja plenerowa

Obecnie modne są plenerowe sesje ślubne. Pary młode chętnie wybierają klimatyczne scenerie – pałace, mury zamkowe, stare parki. Może to być miejsce pierwszego spotkania nowożeńców, albo takie, które jest związane z ich wspólnymi zainteresowaniami – góry, plaża czy ulubiona trasa motocyklowa.

W wielu albumach ślubnych można znaleźć sesje zdjęciowe z Paryża, Wenecji czy egzotycznej wyspy. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych upodobań młodej pary.

Nowoczesne gadżety w służbie fotografii ślubnej

Nie można pominąć faktu, że w dobie smartphone’ów oraz kijów do selfie sporą część zdjęć ślubnych wykonują sami goście weselni. Zdjęcia te mogą stanowić dodatek do pamiątkowego albumu ślubnego. Ostatnią nowością, która coraz częściej pojawia się na weselach w plenerze jest dron. Niecodzienne ujęcia są niezwykle efektowne. Jedyny minus tego rozwiązania, to stosunkowo wysokie koszty wynajmu sprzętu.