Rozwijaj się!

Z fotografią, jak z wszystkim, trzeba ciągle śledzić i nadążać za trendami oraz uczyć się nowych rzeczy, czy to obsługi nowego aparatu czy też kolejnego programu do obróbki zdjęć. W świat fotografii warto wejść z otwartym umysłem i nie zamykać się w szczelnych ramach. Jednym z pomysłów na poszerzenie swojej wiedzy są kursy fotograficzne obejmujące na przykład tylko tematykę portretu, fotografii produktowej albo apetyczną fotografię kulinarną. Takie warsztaty to świetna, aczkolwiek bardzo droga inwestycja. Zanim się na nie zdecydujesz, upewnij się czy na pewno będą przydatne w pracy oraz czy liczba godzin i zakres materiału są odpowiednie, byś zagłębił tajniki poszczególnych typów fotografii.

Poznaj fotograficzną społeczność

W internecie oraz na Facebooku znajdziesz wiele grup, do których należą tacy, jak Ty oraz bardziej i mniej doświadczeni fotografowie. Warto do nich dołączyć, bo to ogromna kopalnia wiedzy na tematy związane ze sprzętem, fotografowaniem czy obróbką. Można także pochwalić się swoimi zdjęciami i poprosić, aby bardziej doświadczeni wymienili się swoimi uwagami oraz radami dotyczącymi tego, co można jeszcze poprawić.

Blogi i vlogi fotograficzne

W sieci znajdziesz kilka ciekawych i inspirujących blogów nawiązujących do tematyki fotograficznej. Za jeden z najciekawszych można uznać blog jestrudo.pl, gdzie autorka przystępny sposób tłumaczy podstawy fotografii oraz blogowania. Poza tym wrzuca mnóstwo inspirujących wpisów, które przydadzą się nie tylko w fotografii. To jednak nie jedyny blog, na którym znajdziesz praktyczne wskazówki. Warto zajrzeć także do aseptyczny.pl, fotoblysk.com czy blog.jakubkazmierczyk.pl. Na YouTube także znajdziesz wiele pomocnych materiałów, które pokazują w krokach obróbkę zdjęć w programach graficznych.

Instagram

Instagram jest wielką skarbnicą zdjęć, do tego jeszcze dobrze sklasyfikowanych hasztagami. Każdy fotograf powinien zaglądać tam w celu śledzenia aktualnych trendów w fotografii oraz czerpania inspiracji. Oczywiście nie wszystkie profile na Instagramie są warte uwagi i czasu na przeglądanie. Wybierz tych twórców, którzy fotografują to, co Ciebie najbardziej pasjonuje. Może to być fotografia kulinarna wraz z pięknymi aranżacjami stołów, fotografia modowa, która jest najbardziej popularna wśród blogerek prezentujących odzież i dodatki. Na Instagramie znajdziesz także wiele przepięknych zdjęć zrobionych w podróży. Jak znaleźć zdjęcia, które Cię interesują? Za pomocą hasztagów, które działają na podobnej zasadzie, jak przeglądarka Google. Wpisz interesujący Cię hasztag np. fotografia, foodporn, travelgram, travel i inspiruj się tysiącami zdjęć.

Gadżety przydatne w pracy fotografa

W pracy fotografa oprócz profesjonalnego sprzętu, warto wyposażyć się w kilka gadżetów, które, jak może się okazać, staną się niezbędne. Po pierwsze i najważniejsze, bo bez czystego obiektywu ani rusz, wyposaż się w zestaw do czyszczenia obiektywu, w którego skład będzie wchodzić płyn do czyszczenia obiektywu, gruszka fotograficzna, ściereczka i pióro czyszczące. Taki zestaw zapakowany w kompaktowej tubie znajdziesz w Toys4Boys. Oprócz tego, wybierając się na dłuższą sesję w plenerze nie zapomnij o dobrej kawie w kubku termicznym. Trudno oszacować dokładnie czas trwania sesji, a kofeina zawsze postawi na nogi i poprawi nastrój, co jest niesamowicie ważne przy pracy z modelami i modelkami.