Ślub to wyjątkowa uroczystość z mnóstwem emocji i chwil wartych upamiętnienia. Właśnie dlatego wybór osoby, której chcemy powierzyć wykonanie zdjęć, jest tak ważny. Nie jest to łatwa decyzja – jeśli na poszukiwania mamy niewiele czasu i nie znamy rynku, możemy czuć się zagubieni. Jak znaleźć właściwego fotografa na swój ślub?

1. Określ priorytety

Zdecyduj, co w dniu ślubu jest dla Ciebie najważniejsze i w oparciu o priorytety rozplanuj swój budżet. Sprawą największej wagi może być estetyka wnętrz, doskonały makijaż, efektowna suknia lub idealne prowadzenie wesela. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz, by wszystko to zostało zamknięte w pięknych kadrach, niezbędne będzie zatrudnienie bardzo dobrego fotografa.

Jakość zdjęć będzie świadczyć o efektowności pozostałych składników – słaby fotograf sprawi, że na zdjęciach Twoja suknia ślubna będzie niebieska, cera niedoskonała, a wnętrze ciemne i nieestetyczne. Właśnie dlatego przy ograniczonym budżecie dużo lepszym rozwiązaniem jest reportaż fotograficzny na wysokim poziomie z wybranej części uroczystości niż fotografowanie od przygotowań po sesję w innym dniu, ale z marnymi efektami.

Podczas określania ślubnych priorytetów rozważ, jaką kwotę możesz przeznaczyć na fotografa, a jeśli jest mocno ograniczona, zastanów się nad ustępstwami, które nie będą miały dużego wpływu na jakość pamiątki.

2. Zdecyduj, na jakich zdjęciach Ci zależy

Rynek fotografii ślubnej jest tak szeroki nie bez powodu – każdy z fotografów ma swój styl i estetykę. Jedni robią zdjęcia nastrojowe, tajemnicze, z małą ilością światła, inni tworzą jasne, zalane światłem kadry, jeszcze inni stawiają na kolor i dynamiczne ujęcia. Oczywiście wszystkie te cechy mogą być dowolnie zestawiane, a portfolio każdego z fotografów przedstawia unikalną, właściwą tylko jednej osobie, mieszankę.

Do kwestii estetycznych dochodzi liczba zdjęć i ich charakter. Część fotografów uwielbia klasyczne, pozowane ujęcia „do ramki”, a część specjalizuje się w fotografii reporterskiej i wychwytywaniu naturalnych momentów. Niektórzy przygotowują 400 fotografii z podstawową obróbką, inni stawiają na mniejszą liczbę, za to każde zdjęcie dopieszczają na kilku warstwach. Zależnie od tego, jakich zdjęć się spodziewamy, nasz wybór będzie inny.

Nie ma jednego, idealnego fotografa, który odpowiedziałby na wymagania wszystkich klientów. Dlatego tak ważna jest świadomość swoich oczekiwań, jeszcze przed dokonaniem wyboru. Jak je poznać, jeśli nie mamy pojęcia, jakie zdjęcia nam się podobają? Przeglądać portfolio!

3. Przejrzyj portfolio różnych fotografów

Na początku poszukiwań zapoznaj się ze zdjęciami ze ślubów znajomych i rodziny, choćby po to, by poznać swój własny gust. Pamiętaj, że to, co podoba się Twojej koleżance lub mamie nie musi podobać się Tobie i nie ma w tym nic złego. Estetyka to niezwykle subiektywna kwestia. Nie sugeruj się recenzją, ale wejdź na stronę fotografa i zobacz zdjęcia na własne oczy.

Ocena zdjęć, poleconych przez bliskich, to dopiero początek poszukiwań. Zapytaj o rekomendacje również zatrudnionych usługodawców (na przykład wizażystkę, menadżera sali weselnej, wodzireja), sprawdź serwisy skupiające ślubnych usługodawców i przejrzyj profile fotografów w mediach społecznościowych – dziś właśnie na Facebooku i Instagramie znajdziemy najszerszy wybór. A jeśli chcesz znaleźć fotografa, który pracował już w miejscu, gdzie odbędzie się Twoja uroczystość, wpisz nazwę swojej sali weselnej lub parafii z dopiskiem „fotograf ślubny” w wyszukiwarkę. To najlepszy sposób, by zorientować się, jakich efektów możemy się spodziewać po pracy fotografa na naszym ślubie.

Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania portfolio? Przede wszystkim na estetykę zdjęć (klimat, kompozycja, uchwycone chwile) i… wygląd osób, przedstawionych na zdjęciach. Dobry fotograf nawet mniej urodziwą Parę potrafi sfotografować w elegancki i efektowny sposób.

Tylko przejrzenie pełnych materiałów z kilku ślubów (najlepiej zbliżonych warunkami do Twojej uroczystości), pozwoli na miarodajną ocenę jakości usługi. Nawet amator jest w stanie zrobić kilka lub kilkanaście dobrych zdjęć w ciągu całej uroczystości, a tym bardziej podczas plenerowej sesji, w której światło, kompozycja i ustawienie Pary w pełni zależą od inwencji fotografa. Tylko nieliczni profesjonaliści potrafią przygotować pełny reportaż, od przygotowań po wesele na równie wysokim poziomie.

4. Skontaktuj się z najlepszymi

Po przejrzeniu kilkunastu portfolio przychodzi czas na wybranie dwóch-trzech fotografów najlepiej spełniających Twoje estetyczne wizje i napisanie do nich z prośbą o przedstawienie oferty.

W wiadomości bezwzględnie powinna znaleźć się data i miejsce ślubu, by fotograf mógł ocenić swoją dostępność. Warto dodać też kilka słów na temat zbliżającego się wydarzenia – jaki ślub planujemy, w jakim będzie stylu i na czym najbardziej nam zależy – z reguły będzie to potwierdzenie wartości, którą znaleźliśmy w portfolio fotografa i która skłoniła nas do kontaktu.

Fotografowie ślubni to zwykle ludzie podchodzący do swojej pracy z wielką pasją i zaangażowaniem (w końcu sami ją sobie wybrali) – podanie w wiadomości dodatkowych szczegółów nie tylko zacieśni wzajemną relację (a to bardzo ważne, by nadawać z fotografem na tych samych falach), ale też pozwoli fotografowi poznać Wasze oczekiwania i wyjść im naprzeciw lub… polecić osobę, która będzie lepiej dopasowana do Waszych potrzeb.

5. Przeanalizuj oferty

Najczęściej popełnianym błędem na tym etapie jest porównywanie otrzymanych ofert wyłącznie na podstawie cen i liczby zdjęć. Wartość reportażu ślubnego to jednak coś więcej niż koszt usługi podzielony przez liczbę fotografii. Spośród ofert i portfolio powinniśmy wybrać fotografa, z którym współpraca będzie dla nas przyjemnością, a jej efekt – najlepszą pamiątką. Niekoniecznie będzie to najbardziej atrakcyjna cenowo oferta.

Po zapoznaniu się z propozycjami, zachowaj te, które leżą w Twoim zasięgu i jeszcze raz, zapominając o cenie, wróć do portfolio. Przejrzyj zdjęcia ponownie, nieco bardziej wnikliwie, zwracając uwagę na opowiadaną historię, klimat reportażu, wygląd osób na zdjęciach oraz obecne emocje. To właśnie od tych czynników zależy najbardziej, jak zapamiętasz swój dzień.

Kiedy już wyłonisz niekwestionowanego zwycięzcę, nie zwlekaj z umówieniem się na spotkanie – możliwe, że nie tylko Tobie zależy na rezerwacji tego konkretnego dnia.

6. Pogadaj z fotografem

Osobiste spotkanie z fotografem jest najlepszym sposobem na to, by upewnić się, czy jest to usługodawca, jakiego szukasz. Na spotkaniu powinna być możliwość obejrzenia wybranych zdjęć w postaci papierowej (w formie albumu lub odbitek w dużym formacie), omówienia szczegółów ślubu, zadania nurtujących Was pytań. Dlatego właśnie koniecznie trzeba stawić się na spotkanie we dwoje!

Jakie pytania warto zadać? Przede wszystkim te, związane z bezpieczeństwem wykonania usługi – czy fotograf posiada zapasowy aparat i czy w wypadku niemożliwości stawienia się na zleceniu, przewidziane jest zastępstwo. Najlepszym wyborem pod tym względem są fotografowie, pracujący w duecie – mamy wtedy pewność, że w razie problemów ze zdrowiem jednego z fotografów, na ślubie stawi się jego partner.

Warto pytać również o doświadczenie fotografa w różnych, także skrajnych sytuacjach, na przykład w trudnym oświetleniu, ciemnym kościele lub parkiecie oświetlonym kolorowymi światłami. Idealnie, jeśli fotograf będzie mógł podzielić się swoimi wrażeniami z pracy w Waszym kościele lub sali, w której odbędzie się wesele. Może nawet będzie mógł zaprezentować zdjęcia z tych zleceń?

Podczas spotkania należy też zadać pytanie o styl fotografowania: czy możemy spodziewać się zdjęć reporterskich czy może pozowanych, reżyserowanych ujęć. Może fotograf oferuje konkretny czas podczas zlecenia na wykonywanie zdjęć grupowych, a później oddaje się fotografowaniu spontanicznych momentów lub współpracuje z fotobudką, która odciąży go z tego obowiązku? Podejście fotografa powinno być spójne z Waszym – są Pary, które liczą na wiele zdjęć pozowanych, są takie, które wolą otrzymać więcej zdjęć naturalnie uchwyconych momentów.

Na koniec, warto zwrócić uwagę na to, czy kontakt z fotografem jest po prostu życzliwy. W końcu to z reguły osoba najbliżej towarzysząca Parze Młodej i dobra relacja z nim jest nie do przecenienia. Z tego powodu warto unikać pytań, podważających uczciwość usługodawcy. Takie pytania nie sprzyjają pozytywnej komunikacji i są nie na miejscu na spotkaniach biznesowych.

Po przedstawieniu sposobów i przykładowych efektów pracy przez fotografa i omówieniu nurtujących Was kwestii, fotograf powinien przedstawić wzór umowy i dać Wam czas na dokładne zapoznanie się z jej punktami. Nawet, jeśli potrzebujesz więcej czasu na zastanowienie, przeczytaj umowę jeszcze na spotkaniu – dzięki temu będziesz mieć okazję na bieżąco zadać najważniejsze pytania.

Spisanie wszystkich postanowień nie tylko chroni przed nieuczciwością, ale również pozwala na jasne ustalenie zakresu współpracy i warunków zapłaty. W końcu pamięć bywa zawodna. Jeśli fotograf unika przedstawienia umowy i sugeruje wykonanie zlecenia bez konieczności jej podpisywania, powinna Ci się zapalić czerwona lampka.

Co zrobić, jeśli pod koniec spotkania nie jesteśmy gotowi na przypieczętowanie współpracy? Pierwsza rozmowa z fotografem nigdy nie powinna być zobowiązująca, a umowę należy podpisać tylko wtedy, jeśli nie mamy wątpliwości, że jest to idealna osoba do uwiecznienia naszego ślubu. Jeśli brakuje Ci tej pewności, zawsze możesz poprosić o kilka dni do namysłu.

Wątpliwościami warto jednak na bieżąco dzielić się z fotografem. Możliwe, że będzie mógł doradzić, zaproponować bardziej dopasowane rozwiązanie lub po prostu rozwiać Wasze obawy. Jeśli jednak poprosimy o więcej czasu, pamiętajmy by w ustalonym terminie przesłać swoją odpowiedź, niezależnie od podjętej decyzji. W końcu fotograf odpowiadał na nasze maile i poświęcił sporo czasu na spotkanie z nami.

Jeśli zdecydujesz się na podpisanie umowy, nie zapomnij zapytać o kolejne etapy współpracy – kiedy możesz spodziewać się kontaktu od fotografa i jakie informacje o uroczystości będą dla niego kluczowe. Dobry fotograf powinien odezwać się do Ciebie na około tydzień przed uroczystością, by telefonicznie potwierdzić wszystkie szczegóły i zapytać o ewentualne życzenia specjalne.

7. Hurra! Fotograf zaklepany!

Jeśli udało Ci się znaleźć idealną osobę do fotografowania Twojego ślubu i podpisać z nią umowę – świetnie! Z pewnością zdjęcia będą dla Ciebie piękną i wzruszającą pamiątką. Pamiętaj, by ufać swojemu fotografowi i pozostawić kwestie związane z fotografią jego doświadczeniu.

W końcu potrafi wyczarować dokładnie takie zdjęcia, jakie Ci się marzą!

Zobacz: ewaczajka.pl