Nie trudno dziś o pomysły na miejsce poślubnej sesji zdjęciowej. Strony internetowe i blogi pełne są inspiracji, a na długich listach scenerii do zdjęć, królują opuszczone budynki, stadiony i dachy budynków. Wolne duchy i artystyczne dusze mogą zdecydować się na rekwizyt w postaci indiańskiego wigwamu lub wynająć popularny Volksvgen T2 i urządzić sobie piknik na jego tle. Zorganizowanie sesji na drugim końcu świata nie jest już przeszkodą. Dla tradycjonalistów pozostają zdjęcia na łonie natury, wśród klasycystycznych budowli, w ogrodach weselnych dworków, a nawet w specjalnie zaaranżowanych w tym celu parkach.

Ale jak wybrać najlepsze miejsce do swoich zdjęć? Wystarczy zadać sobie trzy pytania:

1. Czy dobrze się tam czuję?

Jeśli nigdy nie chodziliśmy po górach, darujmy sobie zdjęcia na Kasprowym, jeśli nie znosimy owadów, nie wybierajmy się na leśny piknik, zrezygnujmy z trudnej sesji w śniegu, jeśli jesteśmy zmarźluchami – gdy będziemy zmęczeni lub poirytowani, efekty nie będą zbyt dobre.

Zamiast tego postawmy na miejsce, w którym czujemy się dobrze i komfortowo, być może takie, które wiąże się dla nas z pozytywnymi emocjami – miejsce pierwszej randki, zaręczyn lub innego ważnego wydarzenia dla nas jako pary.

2. Jak wybrane miejsce będzie wyglądać w porze wykonywania zdjęć?

Pora wykonywania sesji z reguły uzależniona jest od najlepszego światła – najpiękniejsze dostępne jest wieczorami i o wschodzie słońca. Warto wziąć pod uwagę, jak obrana przez nas sceneria wygląda w tych strategicznych godzinach.

Czy jest tam dużo czy mało ludzi, czy będzie szansa na wykonanie zdjęć bez przechodniów w tle? Jeśli teren jest zamknięty, czy możliwe będzie wejście i fotografowanie w godzinach najpiękniejszego dostępnego światła?

Warto sprawdzić również, czy na dzień naszej sesji nie zostało zaplanowane inne wydarzenie w wybranej przez nas przestrzeni (na przykład publiczny koncert lub impreza zamknięta), mogące uniemożliwić wejście lub fotografowanie, albo – co gorsza – zmienić scenerię nie do poznania.

3. Czy koncepcja naszej sesji jest spójna?

Pomysł na sesję to nie tylko miejsce i pora dnia. To także stylizacja pary, wizaż, nie mówiąc już o estetyce pracy fotografa i charakterze obróbki. Wszystkie elementy muszą być ze sobą w idealnej równowadze.

Nowoczesna, geometryczna suknia ślubna na sesji w skansenie to pomysł co najmniej niecodzienny, podobnie jak suknia balowa z welonem na jachcie lub rustykalny wianek i kreacja w stylu boho w eleganckim Pałacu. Również wizażystce warto zarysować koncepcję i miejsce sesji, by umożliwić jej stworzenie idealnie dopasowanych do charakteru zdjęć makijażu i fryzury.

W połączeniu wszystkich elementów pomoże nam stworzenie moodboardu – tablicy inspiracji, na której będziemy mogli zamieścić wszystkie inspiracje: zdjęcia naszych stylizacji, dodatków, detali i oczywiście zdjęciowej scenerii.

4. Czy miejsce nie dominuje nad istotą sesji?

Jak już powiedzieliśmy, miejsce sesji jest ważnym jej elementem i powinno współdziałać z pozostałymi składnikami, dla osiągnięcia konkretnego celu. Tym celem w przypadku sesji  poślubnych jest zazwyczaj ponadczasowa pamiątka jednego z najpiękniejszych etapów w naszym życiu. Chcemy zdjęć pełnych miłości, emanujących radością i ukazujących bliskość naszej relacji.

Z tego powodu powinniśmy dwa razy przemyśleć każdy pomysł, który w centrum zainteresowania stawia nie człowieka, a miejsce. Owszem, zdjęcia w spektakularnej lokalizacji z pewnością zachwycą znajomych i ślubne blogerki, ale czy na pewno o taki efekt nam chodzi? Czy oglądając album za dziesięć, dwadzieścia, czterdzieści lat, odnajdziemy w nim siebie? Siebie prawdziwych, zakochanych i żywych? Czy tylko trochę obcych, ledwie widocznych modeli, będących uzupełnieniem krajobrazu?

5. Co na to mój fotograf?

Na koniec warto zapytać, co o obranej lokalizacji sądzi nasz fotograf – czy wykonywał już sesję w tym lub podobnym miejscu, czy spotkał się z jakimiś trudnościami? Czy zdjęcia tam będą jego zdaniem ciekawe i różnorodne? A jeśli nie, jakie inne miejsce o podobnym charakterze jego zdaniem sprawdziłoby się lepiej?

Jemu również, jak nam, zależy na jak najlepszych efektach sesji. Dzięki doświadczeniu jest jednak w stanie przewidzieć o wiele więcej zmiennych i zasugerować nam najlepsze rozwiązanie.

***

Bez względu na to, gdzie odbędzie się nasza sesja, pamiętajmy o jednym: miejsce nie jest najważniejsze. Owszem, powinno odpowiadać naszym upodobaniom oraz być spójne z koncepcją sesji i stylizacjami. Ponad wszystko jednak powinno jak najlepiej prezentować to, co na sesji ślubnej najistotniejsze – relację między modelami.